Czy u Twojego dziecka lub dziecka bliskiej Ci osoby rozpoznano łysienie plackowate?
To schorzenie, choć nie zagraża zdrowiu fizycznemu, może mieć jednak istotny wpływ na samoocenę i relacje społeczne dziecka. Badania kliniczne oferują nowe możliwości terapii i specjalistycznej opieki.
Dowiedz się więcej na temat prowadzonego badana klinicznego dla tej jednostki chorobowej.
Zgłoś się do badania klinicznego
Czym jest Łysienie plackowate?
Łysienie plackowate to przewlekłe schorzenie zapalne obejmujące mieszki włosowe. Utrata włosów zachodzi wskutek toczących się w bezpośrednim otoczeniu mieszków przewlekły proces zapalny. Nie całkiem znana jest jednak przyczyna łysienia plackowatego. Zakłada się podłoże psychogenne (stany napięcia emocjonalnego u dziecka), podłoże autoimmunologiczne (współistnienie niektórych chorób autoimmunologicznych), a także podłoże genetyczne (około 30% pacjentów ma dodatni wywiad rodzinny).
Łysienie plackowate prowadzi do pojawienia się łysych ognisk na skórze głowy (w formie okręgów) bądź nawet doprowadza do całkowitego wyłysienia – łącznie z utratą brwi, rzęs i całego owłosienia na ciele. Do głównych przyczyn łysienia u dzieci zalicza się choroby wrodzone czy też genetyczne. Za wypadanie włosów u dzieci mogą również odpowiadać odchylenia łodygi włosa i dermatozy prowadzące do przerzedzania się włosów. Najczęściej występującą odmianą zaburzenia w grupie pediatrycznej jest właśnie łysienie plackowate.
